Naj bom e-vremenar? Zakaj ne?

Jezerka Beškovnik, Maja Gržina Cergolj, Osnovna šola Lucija

V 21. stoletju daljava ne predstavlja več ovire in prednosti informacijske tehnologije postopoma ustvarjajo tudi učenje. V prispevku je predstavljen postopek sodobnega učenja, ki omogoča samostojno delo prav vsem, tudi deprivilegiranim skupinam, kot so učenci s posebnimi potrebami in tujci. Ideja predstavljene spletne učne poti je prikaz možnosti poučevanja, ki je prostorsko neodvisno od šole, a kljub temu pristno in aktualno. Učencem omogoča, da lahko od doma v proces učenja vključijo vse potrebne prilagoditve, kot so prostor, čas itd., in jim predstavlja motivacijo za samostojno delo z informacijsko tehnologijo (izvirna besedila, posnetki, glasba idr.), učitelju pa omogoča fleksibilno delo, povezovanje in sprotno evalvacijo.

Kombinacija zvrnjenega učenja na daljavo in spletne učne poti je prednost, ker se učenec predhodno seznani s snovjo, ki jo šele kasneje teoretično obdela, utrjuje in preveri. Ugotavljamo, da je izhajanje iz pristnih virtualnih vsebin učencem motivacijsko močnejše in obenem tisto, kar nam prinaša kakovosti globokega učenja. Učenje v realnem času in uporaba IKT so prednosti informacijske tehnologije in vir pozitivne naravnanost do učenja. Otrok ne prestrašijo temveč večajo pozornost in informacije globlje sedejo v spomin. Občutki sreče in zadovoljstva ob raziskovanju, ustvarjajo pogoje za lažji pretok znanja. Predstavljena spletna stran je virtualna praksa, v kateri se prepletajo predpriprava, ustvarjalnost in samovrednotenje.