Leave them kids alone! (Pustite otroke pri miru!)

Učitelji želimo našim učencem posredovati veliko stvari. In pri tem seveda pozabljamo, da je veliko našega znanja že zastarelega in da bo še bolj zastarelo, ko bodo otroci zapustili šolo. V razredu moramo nehati toliko govoriti.

Da bodo lahko dohajali spremembe, se bodo morali današnji in prihodnji učenci učiti vse življenje. Največ, kar jim lahko damo, so pripomočki za boljše učenje in motivacijo za to. Učimo jih, kako naj se učijo, ne pa vsebine in dejstva.

Ko postanejo učenci ustvarjalci na vseh področjih, postane vrstniško učenje naravni del njihovega stila učenja, IKT pa se, ob ravnilu in kompasu, spremeni v sestavni del puščice. Ne naučijo se samo uporabljati IKT, ampak tudi izbrati najustreznejše orodje ali program za različne probleme, predstavitve, zbiranje informacij itd.

Ko učenci upravljajo in so soodgovorni za svoje učenje, se ne naučijo samo veščin, ki jih potrebujejo, da uspešno naredijo zaključni izpit. Bolj pomembno je, da razvijejo tudi niz socialnih veščin in zmožnosti sodelovanja, organizacije časa, samodiscipline, couchinga, procesiranja itd.

Helle Kirstine Petersen deluje na področju IKT že več čas. Več kot dvanajst let je delala v podjetju IBM kot vodja projekta in svetovalka. Poučuje 14 let, zadnjih 11 let na šoli Hellerup. Poučuje tuje jezike in je hkrati supervizorka za učne strategije. Je avtorica več knjig in učnih sistemov za poučevanje angleščine kot tujega jezika, ki temelji na učenčevem samostojnem delu, učnih stilih in sodelovalnem učenju.

Kategorija: Petek, Program