Tehnologija grid se v znanosti in raziskovanju uporablja že več kot desetletje in predstavlja rešitev za marsikateri kompleksen računski problem ali eksperiment. V Sloveniji je bila prva gruča postavljena že leta 2004. Z ustanovitvijo Slovenske iniciative za nacionalni grid (SLING), katere ustanovni član je Arnes, smo računske centre organizacij in uporabnike začeli povezovati v nacionalno omrežje grid. Danes le-to sestoji že iz 8 gruč in obsega skoraj 10.000 jeder. Izzivov ne manjka. Različne potrebe raziskovalcev in projektov zahtevajo nenehno prilagajanje izvedbenega okolja, agilno postavitev centrov z različnimi računskimi viri. SLING zato razvoj usmerja v postavitev enotne agilne arhitekture, ki bo združevala vire oblaka, grida in gruč HPC. Na predavanju bomo predstavili cilje Slovenske iniciative v prihodnjih letih in nekaj primerov uporabe naše gruče v raziskovanju oz. izobraževanju (FRI).
Barbara Krašovec (Arnes) je sistemska administratorka na Arnesu. Pri svojem delu se ukvarja predvsem z upravljanjem in vzdrževanjem virtualiziranih okolij, razpršenimi gručami, omrežji grid in informacijskimi sistemi grid. Je tudi sistemska inženirka za omrežje Sling, Slovensko nacionalno iniciativo za grid, ki je članica Evropske iniciative za grid in od leta 2010 sodeluje pri projektu EGI-Inspire.
Matevž Markovič je študent interdisciplinarnega študija Računalništva in matematike na Fakulteti za računalništvo in informatiko ter na Fakulteti za matematiko Univerze v Ljubljani. Je navdušen matematik z dobrim računalniškim znanjem, ki svoje znanje poglablja in nadgrajuje s preizkušanjem različnih teorij in matematičnih problemov ter se vključuje v različne matematično-računalniške projekte, kot je denimo OEIS (On-Line Encyclopedia of Integer Sequences).