Z mobilnikom po zaklad

Polonca Vodičar, Tadeja Zupanc, Osnovna šola Vransko-Tabor

Živimo v času ˝pametnih˝ naprav, ki nas spremljajo vsepovsod. Če želiš biti v ˝pametnem˝ koraku z učenci, moraš v svoj pouk vključevati tudi ˝pametno˝ tehnologijo. Sva predmetni in razredni učiteljici. Izvedli sva manjši medrazredni projekt, v katerem so sodelovali učenci tretjega razreda in učenci osmih in devetih razredov, ki obiskujejo geografski krožek. Člani geografskega krožka so poglabljali temo kartografije in domače pokrajine tako, da so tretješolcem skrili zaklade na zgodovinsko in geografsko  pomembne točke na Vranskem. Skrivališča zakladov so objavili na spletnem mestu www.geocaching.com, kjer so predstavili točke in vpisali koordinate. Člani krožka so si pri opisih točk pomagali s svetovnim spletom, kjer so  iskali informacije, jih preverjali in kritično vrednotili. Tretješolci so spoznali svoj domači kraj, ustanove v kraju, dediščino domačega kraja, spoznali so zemljevid, smeri neba, se naučili uporabljati zemljevide in skice. S pomočjo skic so iskali zaklade v bližini šole. Pri svojem delu so uporabljali različna e-gradiva. Kot zaključek celotnega projekta pa so se s telefoni v rokah podali na lov za zakladi.

Tako učenci osmih in devetih razredov kot tretješolci so pridobili dragocena znanja, ki jih bodo uporabljali v nadaljnjem življenju. Oboji so na praktičnem primeru spoznali uporabo telefona v drugačne namene, kot so jih vajeni.