Otov indeks – izobraževalna računalniška igra

Tajda Štrukelj, Maja Šušteršič, Gorazd Vasiljević, Matej Zapušek, Jože Rugelj, Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta, Oddelek za matematiko in računalništvo

Otov indeks je izobraževalna računalniška igra, ki uči programerski koncept eno in dvodimenzionalnih tabel. Izdelala jo je skupina študentov četrtega letnika Pedagoške fakultete v Ljubljani. Narejena je v okolju eAdventure in je namenjena učencem drugega vzgojno-izobraževalnega obdobja osnovne šole. Z njo učenci krepijo algoritmično razmišljanje, spoznavajo programerski koncept enodimenzionalnih in dvodimenzionalnih polj ter povezujejo vsakodnevne oblike polj s programerskimi. Ker učenci v osnovni šoli nimajo predmeta, ki bi bil namenjen programiranju, se igra lahko uporabi pri računalniškemu opismenjevanju oziroma računalniškem krožku.

Igra igralcu ponuja primerne izzive ter ga prek povratne informacije motivira, da dosega zastavljene učne cilje. Zasnovana je tako, da je za uporabo enostavna in razumljiva, učenci pa zanjo ne potrebujejo posebnega predznanja. Igra poteka v enoigralskem načinu, vsak igralec pa ima možnost učenja v lastnem tempu.

Rdeča nit igre je skrb za psa Ota, kar predstavlja motivacijo za reševanje nalog. Igralec z opravljenimi nalogami pridobiva dobrine za psa in mu tako viša zadovoljstvo, obenem pa se uči o eno in dvodimenzionalnih tabelah.