E-učni listi ter učenci s posebnimi potrebami

Boštjan Papež, Osnovna šola Bršljin

Otroci z učnimi težavami, potrebujejo veliko utrjevanja in ponovitev da usvojijo snov. Ravno tako jim je treba razlago večkrat ponoviti. V ta namen sem pripravil veliko papirnatih učnih listov ter izročkov.

Ko je učni list rešen, ga ne moremo ponastaviti in rešiti še enkrat. Nanj lahko damo samo slike. Za ogled vida ali poslušanje je treba uporabiti drugo napravo. Čas in število ogledov pa je določeno in omejeno. Razlago dobi učenec samo od mene; največkrat le enkrat ali dvakrat. Reševanje učnih listov je monotono, zato so učenci slabše motivirani za delo in imajo krajši čas koncentracije.

V veliki meri smo naštete probleme rešili v korist učenca z uporabo tabličnega računalnika, na katerem so učenci reševali e-učni list, ustvarjen v aplikaciji Note Anytime Lite. Tako pripravljen e-učni list preseže uporabnost klasičnega. Omogoča dodajanje povezave do prej pripravljene razlage, ki si jo lahko učenec po svojih potrebah ogleda. Prek e-učnega lista lahko učenec dostopa do spletnih izobraževalnih iger ter avdio in video materiala. Naloge za utrjevanje pa lahko naredimo interaktivne, saj lahko učenec na različne načine manipulira z elementi na ekranu. Na ta način smo proces utrjevanja poigrili, s tem pa se podaljšata otrokova pozornost in motivacija za delo.