Učenje na daljavo

Andrej Oberwalder Zupanc, Srednja šola Domžale

Pri pouku predmeta Prostorsko modeliranje v programu strojni tehnik dijaki delajo samostojne izdelke v 3D modelirniku po navodilih učitelja in ustrezni literaturi. Vsak postopek učitelj pokaže tako, da dijaki lahko sledijo. Problem pa se pojavi za dijake, ki so bili iz različnih razlogov odsotni pri pouku. Dijak, ki ga ni pri pouku, teh postopkov ne vidi, doma pa si samo z literaturo težje pomaga – predvsem zato porabi bistveno več časa, zato sem za take dijake pripravil ekranske posnetke dela. Programske rešitve za to opravilo obstajajo že dolgo, vendar sem se šele v tem šolskem letu spomnil, da bi bili zelo koristni. Tudi raznovrstnih prikazov na internetu je veliko, vendar dijak težko najde ravno tisto, kar je pri pouku zamudil. Za lažjo dostopnost do teh vsebin sem uporabil kar storitev Google Drive. Dijakom dodelim pravico do dostopa do arhiva, tako da si lahko doma ogledajo pripravljene prikaze dela. Na ta način lahko opravijo vajo, ki so jo izpustili, in naslednjič nadaljujejo delo z ostalimi dijaki. Opisan način dela je izboljšal učinkovitost pouka, saj mi ni treba posebej razlagati postopkov dijakom, ki so bili odsotni.