E-listovnik: »Boljši sem in imam dokaz!«

Lea Senica, Osnovna šola Dobje

Mahara je programska oprema, ki omogoča tvorjenje elektronskega listovnika, spletnega dnevnika, življenjepisa ter predstavlja socialno mrežo. Uporabnikom torej zagotavlja orodja za oblikovanje razvojnega okolja za osebno in poklicno izobraževanje. Je domena nekoliko starejših učencev, vendar ob ustreznem vodenju učencev izvedljiva že v petem razredu. Pri dejavnosti, ki jo predstavljam, sem združila tri projekte Zavoda RS za šolstvo. Ne le pilotni projekt EUfolio (Mahara), temveč tudi pilotni projekt Uvajanje uporabe e-storitev in e-vsebin s pomočjo tablic ter projekt Bralne pismenosti. Vzrok za izbrano dejavnost je bila šibka bralna tehnika učencev. Le-to sem želela izboljšati s pomočjo dveh orodij: Mahare kot spletnim mestom, s katerim so učenci načrtovali potek izvedene dejavnosti, ugotavljali svoj napredek in kritično prijateljevali s sošolci ter tablice; ter kot pripomoček pri snemanju branja in načrtovanju dejavnosti v Mahari kjerkoli in kadarkoli. Ker je bila načrtovana dejavnost dobro zasnovana, Mahara pa je omogočala tudi formativno spremljanje, so bili rezultati pozitivni. Zapisi, ki so jih kreirali učenci, so bili bolj skopi (saj gre za peti razred), kot bi bili v primeru, če bi bili vključeni starejši učenci, vendar so se le-ti kljub temu naučili rokovati z Maharo, snovati cilje, ki so jih želeli doseči, razmišljati o svojem napredku ter kritično prijateljevati s sošolci; s tem pa so pridobili kompetence, ki jim bodo služile pri osebnem in poklicem izobraževanju.