Sodelovalno delo in učenje s tabličnimi računalniki

Boštjan Papež, Osnovna šola Bršljin

Sodelovalno in skupinsko učenje si navadno predstavljamo kot delo na skupnem izdelku. V osnovni šoli je to navadno izdelava plakata, skupne predstavitve, skupno reševanje problema ali izdelava učila. V svoji fizični obliki so izdelki shranjeni na eni lokaciji. Tako učencem niso vedno na voljo. Zato je njihova uporabnost za učenje, po tem, ko so izdelani, omejena. Za njihovo izdelavo je treba biti v istem prostoru in imeti dostop do istega gradiva, ki je pogosto omejeno. Zato je lahko izdelava teh izdelkov dolgotrajna.Z uporabo tabličnih računalnikov in nekaterih aplikacij lahko te pomanjkljivosti zaobidemo. Z uporabo storitev v oblaku lahko gradivo za učence pripravimo vnaprej: vključimo lahko povezave do virov na spletu, slikovni, avdio in video material, s pomočjo fotoaparata na tablici pa lahko dodamo tudi poglavja ali članke iz knjig in revij. Učenci so v svojem raziskovanju tako bolj usmerjeni, gradivo pa je v enaki meri dostopno vsem. Za sodelovalno delo lahko uporabimo aplikacije ali spletna orodja, ki omogočajo urejanje istega dokumenta v realnem času. Učenci lahko urejajo izdelek ne glede na lokacijo in čas. Učitelj pa ima neomejen vpogled v delo učencev: ga spremlja, usmerja in vzpodbuja.