Tudi jaz @prostovoljim: uporaba družbenega omrežja Twitter v višješolskem programu Organizator socialne mreže

Janja Rakovec, Višja strokovna šola, Šolski center Kranj

V izrednem višješolskem programu študente usmerjamo k samostojnemu izkustvenemu učenju v obliki sodelovanja z različnimi organizacijami. Sledenje njihovemu delu, izmenjavo izkušenj in mnenj ter primerjavo med teorijo in prakso letos prvič izvajamo s pomočjo družbenega omrežja Twitter. Ustvarili smo skupen račun, prek katerega študenti v skladu s predmetom tvitajo o povezanih strokovnih temah, objavljajo svoje izkušnje ter predstavljajo različne projekte. Vsak od študentov za izbrano časovno obdobje prevzame vodenje računa in tvita v našem skupnem imenu, medtem ko ostali sledijo njegovim objavam.

Twitter smo izbrali zaradi preproste uporabe in znakovne omejitve sporočil, s čimer se med študenti spodbuja jasno in jedrnato izražanje, ki zahteva premislek in kreativnost. Dobro premišljeni tviti, ki sovpadajo s temo in znajo nagovoriti ostale, so s strani sledilcev tudi nagrajeni – v obliki njihovih komentarjev, razvite diskusije, deljenja in favoriziranja. Na ta način študent takoj dobi povratno informacijo o tem, kaj si njegovi sošolci o napisanem mislijo ter kakšne so njihove izkušnje ali mnenja. Sodeluje tudi predavateljica, ki diskusijo usmerja na povezano teoretično temo. Tovrstno učenje študentom omogoča aktivno participacijo pri izbiri učne vsebine in načinu posredovanja informacij, spodbuja k medvrstniškem učenju in sodelovanju ter tako dodatno motivira pri učenju.