Kompetence za 21. stoletje v projektu Uvajanje e-gradiv in e-storitev

Simona Slavič Kumer, Zavod RS za šolstvo

Kompetence za 21. stoletje so ključnega pomena za razvoj posameznika in njegovo uspešno delovanje v sodobni družbi. Lahko jih razdelimo v pet širših kategorij: analitične spretnosti, medosebne spretnosti, procesiranje informacij, sposobnost učenja in spreminjanja ter sposobnost udejanjanja. V prispevku bomo predstavili, kako in katere kompetence za 21. stoletje učenci razvijajo ob uporabi tabličnih računalnikov v projektu Uvajanje in uporaba e-vsebin in e-storitev. Predstavitev temelji na analizi povratne informacije, podane s strani učiteljev in svetovalcev Zavoda RS za šolstvo. Učitelji so v povratni informaciji, ki so jo podali po štirih mesecih uporabe tabličnih računalnikov pri pouku, zapisali  opažanja in spremembe, ki so jih zaznali pri učencih. Iz njihovega zapisa lahko  razberemo, da so  učenci pri pouku ob uporabi tabličnih računalnikov v določeni meri razvijali kompetence na vseh omenjenih področjih, pri katerih izstopa področje procesiranja informacij oziroma digitalna kompetenca. Podobno lahko ugotovimo z analizo povratnih informacij spremljave pouka v drugem obdobju, ki so jo podali svetovalci Zavoda RS za šolstvo. Iz ugotovljenega lahko sklepamo, da učenci ob delu s tabličnimi računalniki razvijajo kompetence za 21. stoletje in da lahko z načrtnim in sistematičnim pristopom k integraciji  kompetenc v načrtovanje in izvedbo pouka njihov  razvoj na vseh področjih dodatno spodbudimo.