Gluh sem – Nalogo bi rad prekretal

Romana Kolar, Katja Kastelic, Veronika Ciglar, Zavod za gluhe in naglušne Ljubljana, Srednja šola

: Znakovni jezik je materni jezik večine gluhih oseb. Na Zavodu za gluhe in naglušne Ljubljana zato izvajamo pouk s pomočjo tolmača za slovenski znakovni jezik (v nadaljevanju SZJ) ali z učiteljem, ki ta jezik obvlada.

Slabost znakovnega jezika je, da ga ne moremo prenesti na papir. Domače naloge, pisna ocenjevanja znanja in samostojne vaje običajno zahtevajo pisni zapis v slovenskem jeziku. Pri računalniških predmetih smo začeli s projektom, pri katerem izkoriščamo prednosti novih tehnologij in omogočamo gluhim in naglušnim uporabnikom znakovnega jezika oddajo nalog v SZJ. Po lanskoletni uvedbi Slovarja računalniških izrazov v SZJ smo naredili še korak naprej k skupnemu cilju, da gluhim omogočimo komunikacijo v maternem jeziku tam, kjer je to mogoče. Dijaki tako v spletni učilnici najdejo domače naloge z navodili, posnetimi v SZJ, nato pa s pomočjo kamere na katerikoli mobilni napravi ali s pomočjo spletne kamere na računalniku posnamejo svoj odgovor in ga oddajo v spletno učilnico.

Novost so sprejeli z zanimanjem in prvi rezultati se kažejo v kakovostnejših nalogah. Ta način dela uporabljajo tudi drugi dijaki, ki imajo težave s pisnim izražanjem. Želimo si, da bi lahko v prihodnje na ta način ocenjevali znanje; običajno pisno nalogo bi nadomestili z video posnetkom v SZJ.