Razvijanje kompetenc z igranjem dopisnega šaha

Viktor Jemec, Srednja šola Domžale

Učitelji v osnovnih in srednjih šolah se vedno bolj zavedamo, da učencem in dijakom omogočimo kakovostno podajanje učne snovi tako v rednih programih šolanja kot tudi pri dopolnilnih dejavnostih. S sprejetjem deklaracije Evropskega parlamenta št. 50/2011 (15. marec 2012) o uvedbi programa »Šah v šolah« v izobraževalne sisteme v Evropski uniji in vnosom zahteve v Resolucijo o Nacionalnem programu športa za obdobje 2014–2023, ki je bila sprejeta 11. marca letos na seji Odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino slovenskega državnega zbora, je dana tudi slovenskemu učitelju možnost razvijanja kompetenc na tem področju. V tem dokumentu se uvaja šah kot eden zelo spodbudnih elementov za razvoj kompetenc učenca in dijaka. Sodeloval sem že v e-učilnici Šah na SIO, kjer so opisane kompetence učitelja, ki je dobro seznanjen s strojno in didaktično programsko opremo, ki jo zmore učinkovito uporabiti pri delu v šoli in jo tudi kritično presojati za uporabo učencem ali dijakom. 15. decembra 2013 sem v okviru Šahovske zveze Slovenije na področju dopisnega šaha prvič v Sloveniji organiziral dve državni prvenstvi: turnir mladih do 12 let in turnir mladih do 20 let (http://www.dopisni-sah.eu/Joomla/index.php?limitstart=5).

Tu so se zelo uveljavile kompetence učitelja, ki zna delati na daljavo (pojasnila in pomoč prek e-pošte in uvedba e-učilnice). Uporaba šahovskih programov zahteva veliko dela z iskanjem, zbiranjem, obdelavo in vrednotenjem šahovskih partij, da bi se prek šahovskih motorjev izbralo najboljše poteze. V okviru tega tekmovanja in izobraževanja pri izbirnem predmetu v zadnjem vzgojno-izobraževalnem obdobju in pri šahovskih krožkih je treba napisati priročnik o osnovah igranja dopisnega šaha za mlade, sodelovati v e-učilnici, upoštevati pravna in etična načela in na koncu tekmovanja opraviti še temeljito evalvacijo, da bi v nadalje odpravili napake in pomanjkljivosti, ki se pojavljajo v tej fazi razvoja.