Šport skozi Nikine oči

Danijela Ledinek, Nika Grešovnik, Osnovna šola Podgorje pri Slovenj Gradcu

Kot učiteljica športa ugotavljam, da je kljub dejstvu, da v procesu poučevanja in vrednotenja znanja upoštevam tudi predznanje učencev, njihovo končno znanje velikokrat drugačno od načrtovanih ciljev. Zavedanje, da imajo pri razvijanju in vrednotenju znanja pomembno vlogo tudi učiteljeva ravnanja, me je spodbudilo k ideji, da učencem ponudim drugačen učni pristop. Vse več je namreč otrok, ki kljub trudu iz različnih razlogov niso najbolj uspešni oziroma prepričljivi na gibalnem področju, imajo pa številna druga znanja, sposobnosti in veščine, ki lahko pripomorejo k razumevanju in kakovosti znanja o pomenu športa za življenje.

S kratkim filmom, ki ga je izdelala učenka, kot možnost izkazovanja znanja želimo prikazati, kako lahko v učencu vzbudimo željo po odkrivanju, raziskovanju in ustvarjanju ter kako pri pouku spodbujati in motivirati, da bomo lažje dosegli zastavljeni cilj. Film z naslovom »Ko sanje postanejo resničnost« smo ustvarili s programsko opremo Pinacle Studio. To je film, ki nas bo ponesel v najbolj tipična obdobja zgodovine športa skozi oči mladostnika, ki sprejema svet drugače, kot ga sprejemajo naše generacije. Tehnologija, ki smo jo ob tem uporabili, je ob besedah Aristotela (2010) drugotnega pomena: »Da lahko nekaj poimenujemo znanje, mora osvobajati, mora odpirati nove svetove, nove horizonte, mora prispevati k večji morali in intelektualni odličnosti.« S filmom smo odprli nove svetove in se pri tem medpredmetno povezali.