Digitalne kompetence pri učiteljih razrednega pouka

Tine Pajk, Osnovna šola Muta

Prispevek predstavlja spremljanje digitalnih kompetenc od leta 2012 do leta 2014 pri učiteljih razrednega pouka. Spremljanje digitalnih kompetenc temelji na spletnem anketnem vprašalniku, ki so ga rešili učitelji razrednega pouka. Spletno anketo smo razdelili na dva dela. Prvi del je obsegal demografske značilnosti anketirancev (spol, starost, delovna doba, izobrazba, naziv, regija poučevanja, število prebivalcev, kjer učitelji poučujejo). Drugi del je zajemal digitalne kompetence učiteljev razrednega pouka.  Zanimalo nas je, katero strojno in programsko opremo (slovenščina, matematika in spoznavanje okolja) uporabljajo pri pouku, s katerimi virtualnimi okolji vzpostavljajo komunikacijo in sodelujejo s širšo javnostjo, koliko ur na teden uporabljajo svetovni splet kot vir podatkov in informacij in ga vključujejo v pouk, koliko ur na teden uporabljajo informacijsko-komunikacijsko tehnologijo (nadalje IKT) za utrjevanje, ponavljanje in pridobivanje učne snovi, katere so morebitne nevarnosti oziroma zlorabe otrok in mladih pri uporabi spletnih in mobilnih tehnologij, ocena pri izdelavi, posodobitvi in objavi e-gradiva in zakaj učitelji uporabljajo IKT. Dobljene rezultate smo analizirali in glede na leta primerjali med seboj.