Mobilna aplikacija MojKomunikator

Vlasta Lah, Tina Črnič, Osnovna Šola Milke Šobar – Nataše Črnomelj

Na Osnovni šoli Milke Šobar – Nataše v Črnomlju smo v okviru projekta Razvoj mobilnega komunikatorja za lažje sporazumevanje, ki ga je podprlo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Evropska unija – Evropski sklad za regionalni razvoj, oblikovali sodobni elektronski pripomoček za komunikacijo, ki temelji na vsakdanjih pogovornih situacijah.

Mobilna aplikacija MojKomunikator omogoča možnost sporazumevanja osebam, ki zaradi različnih vzrokov ne morejo govoriti. Uporablja se lahko tudi za učenje oziroma utrjevanje besed v slovenščini. Uporabniki za uporabo aplikacije Moj komunikator ne potrebujejo nobenega predznanja, saj je le-ta za uporabo enostavna.

Vsebuje osnovne besede in sporazumevalne vzorce (v slikovni, besedni in zvočni obliki), ki so potrebne za vsakdanje sporazumevanje. Uporabnik izbira posamezne sličice in jih sestavlja v povedi, ki jih aplikacija predvaja. Sestavljene povedi lahko shranjujemo v posebno mapo.

V okviru projekta je bil razvit tudi spletni portal, ki omogoča delovanje aplikacije na stacionarnem računalniku ter prilagajanje le-te uporabniku z dodajanjem svojih slik in zvokov. Spletni portal omogoča prenos uporabniku prilagojene aplikacije na svojo mobilno napravo.

Aplikacija deluje na petih različnih platformah. Brezplačno je na voljo v spletnih trgovinah in kot spletna aplikacija na spletni strani https://www.mojkomunikator.si/.

V prispevku podrobneje predstavljamo aplikacijo MojKomunikator: vsebinsko zasnovo, funkcije ter možnosti prilagajanja aplikacije uporabnikom.