Osnove programiranja z uporabo App inventorja in načel kombiniranega učenja

Boštjan Resinovič, Šolski center Celje, Srednja šola za kemijo, elektrotehniko in računalništvo

Učenje osnov programiranja je sestavljeno iz učenja orodja za programiranje in učenja algoritmičnega mišljenja. Oba sta kompleksna, prvi zato, ker zahteva visoko stopnjo abstraktnega mišljenja in drugi zato, ker se mora začetnik hitro naučiti velikega števila pravil sintakse izbranega jezika. Poleg tega se lahko hitro pojavi še pomanjkanje motivacije, saj začetniki pišejo programe, ki so večinoma nekoristni in neatraktivni. Pričujoči prispevek nakazuje dve poti, po katerih lahko zgoraj omenjene težave zmanjšamo: prva zadeva starosti primerno izbiro programskega jezika, druga pa izbiro pedagoškega pristopa. Za populacijo srednješolcev, na katere se prispevek osredotoča, predlagamo poučevanje vizualnega programskega jezika App Inventor, za pedagoški pristop pa poučevanje po načelih kombiniranega učenja.