Od vrta do Facebooka – In kaj je vmes?

Urška Bučar, Osnovna šola Dolenjske Toplice

Mnenja o uporabi družabnih omrežij so med ljudmi različna. Če pa se lotiš uporabe Facebooka v drugem in tretjem razredu osnovne šole, kot je to v našem primeru, pa še toliko bolj. Vzrok tiči predvsem v varnosti osebnih podatkov ter objavljanju fotografij in mnenj. Kako smo se s problemom starosti in varnosti ob uporabi Facebooka soočili pri nas, bomo prikazali skozi lasten primer dobre prakse. Facebook smo uporabili v razredu z zaprto skupino, v katero smo vključili učence, starše, učitelje in lokalno okolje. Učenci delujejo prek računov svojih staršev.  Podatke objavljamo zgolj z imeni, na fotografijah pa z ustreznimi programi zaščitimo obraze. Učenci tako izražajo svoja mnenja, objavljajo fotografije izdelkov in dela na šolskem vrtu. V skupini objavljamo napotke za delo, delimo praktične izkušnje, sprašujemo, odgovarjamo, sodelujemo s strokovnjaki, prirejamo dogodke. Skupina je aktivna že dve leti.