Raba tabličnega računalnika pri pouku v petem razredu

Irena Gole, Osnovna šola Bršljin, Novo mesto

Tablični računalnik je novost, ki jo lahko smotrno uporabimo pri pouku. S tem se spremeni učni proces in hkrati vloga učitelja, ki ni več samo podajalec informacij in absoluten vir znanja, temveč le vodi dejavnosti in učencem nudi tehnično podporo. V sklopu pilotnega projekta Uvajanje in uporaba e-vsebin in e-storitev v projektih e-Šolska torba in E-učbeniki s poudarkom na naravoslovnih vsebinah v osnovnih šolah smo na Osnovni šoli Bršljin v pouk vpeljali tablični računalnik. Učencem smo omogočili, da sami z različnimi aplikacijami in pripomočki, ki jim jih ponuja tablični računalnik, odkrivajo in raziskujejo poti do znanja, ne da bi zapustili matične učilnice. Primeri dobre prakse nam kažejo, da lahko tablični računalnik uporabimo pri vseh predmetih, pri vseh etapah učenja, ne glede na to, ali gre za spoznavanje in usvajanje nove učne snovi ali pa za utrjevanje ter preverjanje znanja. Lažja je tudi evalvacija in analiza dela, saj tablični računalnik omogoča vrsto dejavnosti, ki pripravijo učenca, da razmišlja o svojem delu.