Ali se učenci znajo samostojno učiti s spletom

Anamarija Jeler, Osnovna šola Griže

Učenje poteka vse življenje, od rojstva naprej. V preteklosti je učenje v šoli pomenilo prepisovanje iz tabel v zvezek in »drilanje«, tj. učenje učne snovi na pamet. V današnjem času pa se učenje v šoli spreminja. Zaradi svoje razširjenosti postaja uporaba sodobne tehnologije skoraj potreba, ki ob pravilni uporabi predstavlja zelo dober učni pripomoček.

V prispevku sem opisala in prikazala primer samostojnega učenja z internetom v devetem razredu osnovne šole. Želela sem preveriti, ali znajo učenci sami poiskati informacije in na podlagi teh rešiti matematični problem. Pri tem sem jim zapisala vse cilje, ki jih morajo usvojiti, in vprašanja, na katera morajo odgovoriti.

Z izpeljano učno uro sem ugotovila, da učenci kljub vsakodnevni uporabi interneta in sodobnih tehnologij ne znajo uporabljati splet za samostojno učenje. Menim, da bi s spremembo učnega načrta učencem lahko omogočili uporabo tega kakovostnega vira podatkov, animacij, videov za samostojno učenje in ocenjevanje znanja, hkrati pa z izpopolnjevanjem trenutnih digitalnih kompetenc učiteljev dosegli njegovo večjo uporabo pri učiteljih.