E-listovnik v karierni orientaciji osnovnošolcev

Bojana Breznikar, Osnovna šola 8 talcev Logatec

Programske smernice za delo svetovalne službe v osnovni šoli določajo standard, da svetovalna služba izvede vsaj dve uri predavanj na temo karierne orientacije v dveh zaključnih razredih. Kakovosten proces odločanja za poklic pa temelji na dveh stebrih: zbiranju informacij o sistemu šolanja, o poklicih na eni strani ter dobrem poznavanju sebe – svojih interesov, sposobnosti, osebnostnih lastnosti in učnih navad na drugi strani. Zlasti dobro poznavanje sebe zahteva veliko več časa kot predvideni dve uri. Kako reševati opisano časovno zagato? V prispevku prikažem realno izvedljiv način umestitve ur karierne orientacije za osmi in deveti razred osnovne šole v ure pouka s pomočjo uporabe e-listovnika. Nadalje navajam prednosti in izzive uporabe e-listovnika. Prednosti tega orodja vidim predvsem v možnosti načrtovanja, spremljanja in samovrednotenja učencev v procesu samospoznavanja, v povečani možnosti dajanja povratnih informacij s strani šolske svetovalke, v poteku aktivnosti učencev v njim domačem okolju, dostopnosti, v prikazu praktične uporabe Europassa. Izziv pa je vsekakor didaktični prenos vsebin v e-okolje, pri čemer so omejitve predvsem v razvitosti IKT kompetence šolske svetovalke.