Pošiljanje rezultatov računalniško podprtih demonstracijskih meritev na mobilne naprave in njihova individualna obdelava

Milenko Stiplovšek, Samo Božič, David Kimovec, Zavod RS za šolstvo

Vse slovenske gimnazije in več drugih srednjih šol ter nekaj osnovnih šol je opremljenih z opremo Vernier za izvajanje računalniško podprtih meritev. Trenutna opremljenost omogoča izvajanje demonstracijskih poskusov in prikaz izmerjenih vrednosti, frontalni prikaz obdelave izmerjenih vrednosti in delo v skupinah. Običajno imajo šole na voljo štiri do osem delovnih mest za izvajanje meritev in obdelavo merskih rezultatov pri pouku. Če želimo, da dijak sam obdela rezultate meritev, je v tem trenutku najpogostejši pristop pošiljanje merskih rezultatov dijakom (s pomočjo e-pošte, spletne učilnice ipd.) in nato kasnejša samostojna individualna obdelava teh rezultatov doma na PC-ju. Z vključevanjem mobilnih naprav v pouk (prenosnikov, tabličnih računalnikov, »pametnih« telefonov itd.) se je pojavila možnost, da izmerjene podatke obdela vsak dijak na svoji napravi pri pouku takoj po tem, ko smo podatke z demonstracijskim poskusom pridobili. Predstavljene bodo možnosti, ki jih za ta namen ponuja oprema Vernirer in program LoggerPro. Najprej bodo predstavljene možnosti povezovanja mobilnih naprav z merilnim sistemom in s tem povezana varnostna tveganja. Nato bodo udeleženci povezali svoje mobilne naprave z merilnim sistemom. Prejeli bodo rezultate demonstracijskih meritev na svojo napravo in jih uporabili.