Odprto izobraževanje na Osnovni šoli Savsko naselje in v Vrtcu Trnovo v okviru iniciative Opening up Slovenia

Verica Šenica Pavletič, Osnovna šola Savsko naselje, Suzana Antič, Vrtec Trnovo, Mihajela Črnko, Institut Jožef Stefan, Marjeta Pučko, Šolski center Kranj

Iniciativa Opening up Slovenia – Odprimo Slovenijo z izobraževanjem temelji na podlagi smernic Evropske komisije Opening up Education in zajema dejavnosti na štirih področjih: na odprtih učnih okoljih, prosto dostopnih učnih gradivih, povezanosti in inovativnosti ter izkoriščanju priložnosti digitalne revolucije. Smernice sovpadajo z opažanjem pedagoške prakse, da nove generacije potrebujejo nov vrednostni preskok na izobraževalnem področju, saj izkazujejo drugačen način razmišljanja in prinašajo nove trende, z njimi pa nove potrebe in nove izzive. Potreba po preboju našega izobraževalnega sistema iz togega, v kurikulum ozko zapetega pedagoškega procesa je tako vodila v vzpostavitev razvojno-demonstracijskega centra na Osnovni šoli Savsko naselje in kroskurikularnega središča za razvoj odprtega učenja v Vrtcu Trnovo.

Dejavnosti v smernicah iniciative Opening up Education na osnovni šoli in v vrtcu že potekajo. Med drugimi na podlagi informacijsko-komunikacijskih tehnologij in prosto dostopnih učnih virov potekajo projekti, ki omogočajo produktivno okolje za vzgojitelje, učitelje, učence, študente, raziskovalce in druge zainteresirane javnosti ter tudi okolje za ustvarjanje kakovostnih vsebin in iskanje in razvoj novih paradigem poučevanja in učenja. Z inovativnimi projekti in z deljenjem dobrih praks osnovnih šol in vrtcev se tako spodbuja inovativnost in omogoča razvoj odprtega izobraževanja.