Spletkova učilnica za obrnjeno učenje

Mojca Pozvek, Osnovna šola Koseze, Ljubljana

To je e-učilnica, ki obrnjeno ali »flipped« učenje prenaša na mlajše osnovnošolce (tretji, četrti in peti razred osnovne šole). Oblikovno je učilnica prilagojena tej starostni stopnji – pri tem ne gre le za očem prijazno likovno opremo, pač pa predvsem za velikost črk oziroma zapisov na didaktičnem materialu v Spletkovi učilnici.

Pred vsako vsebino in nalogo so napisana tudi zelo jasna in nedvoumna navodila za aktiviranje predstavitev. Navodila so namenjena predvsem učencem, ki so računalniško slabše opismeni. Učenci razredne stopnje naj bi e-učilnico za tak način učenja obiskovali ob koncih tedna, ko niso obremenjeni z dodatnimi izvenšolskimi  dejavnostmi in se lahko v polni meri posvetijo samostojnemu usvajanju nove učne snovi s pomočjo IKT. Primernost vsebine in nalog se odraža v uspešni povratni informaciji učitelju. Tak način učenja daje tudi na razredni stopnji šolskemu delu novo dimenzijo: snov se le utrjuje in nadgrajuje z dodatnimi informacijami. Pomemben pa je še en vidik takega učenja: učenci začnejo že zgodaj prevzemati odgovornost za lastno delo.