(Ne)varna uporaba interneta v šoli

Iris Kravanja Šorli in Tatjana Božič Geč, Osnovna šola Martina Krpana Ljubljana

V zadnjem obdobju se učno in socialno okolje selita na splet. Učenci in učitelji vedno pogosteje uporabljajo internet in se vključujejo v različna spletna družabna omrežja. Šolski prostor se širi v virtualni svet, ki so si ga učenci poustvarili in v katerega učitelji praviloma nimajo dostopa.

V šoli učenci dobijo veliko informacij in usvojijo znanja z različnih področij. Eno od njih je ozaveščanje o varni uporabi interneta. Le-to poteka skozi informiranje učencev, učiteljev in staršev. Pomembna je senzibilnost vseh strokovnih delavcev za različne pojave zlorabe. Zlorabe je treba v šoli celostno obravnavati in v reševanje problema vključiti učence, razrednika, šolsko svetovalno službo in starše. Predvsem je pomembno ozaveščanje in nagovarjanje tistih učencev, ki pri zlorabah ne sodelujejo, vedo pa zanje, a o njih ne spregovorijo.

V šoli smo zaznali nekaj zlorab na Facebooku, kjer so sošolci obračunavali med seboj in se norčevali iz posameznikov. Raziskava o uporabi Facebooka med učenci in učitelji je postala izhodišče za pripravo strategij, kako učence nagovoriti k varni uporabi socialnih omrežij. Učenci so predlagali »razredni facebook«, ki bi deloval pod mentorstvom razrednika. Tudi to je ena od poti do cilja, kako biti varen na internetu.